23.04 – Dzień w Korporacji / Microsoft – Podsumowanie

24 kwietnia 2013 by Fundacja Peritia / / 0 Comments

michal guzowskiNaszym dzisiejszy prelegentem był Michał Guzowski. Student, pracownik Microsoftu z doświadczeniem w małych firmach. Podczas swojego wykładu porównał jak wygląda praca w korporacji, a jak w małej firmie. Podstawową różnicą jest struktura, która w korporacji jest drzewiasta, a w małej firmie płaska. W korporacji wszyscy mają jasno określone zadania, zaś w małej firmie każdy jest człowiekiem orkiestrą, a często wręcz prezesem. W małej firmie łatwo o zmiany. Łatwo się dostać do małej firmie i walczyć o przetrwanie, jednak jest duża rotacja. Do korporacji trudno się dostać, ale rotacja jest mniejsza. Jednak pracuje się
na zasadzie plug and play, czyli można stracić pracę z dnia na dzień, ale w małych firmach
niestabilność to codzienność, trzeba zapracować sobie na utratę pracy.

W korporacji trzeba konsekwentnie przestrzegać swojego planu pracy i nie przyzwyczajać nikogo, że pracuje się po godzinach, jest duże ryzyko wkręcania się w pracę 24/7 jednak w dużej mierze zależy to od nas samych. Korpo zapewnia większą stabilizację i bezpieczeństwo, jest mało podatne na ryzyko, rzadko upadają, a małe firmy upadają cały czas, zwłaszcza start upy. Mała firma jest też bardzo podatna na przekręty. Marka będąca plusem korporacji jest mieczem obosiecznym, z jednej strony daje większe możliwości i budzi respekt, z drugiej stronie na zawsze pozostajesz no namem. Korpo zapewnia większy profesjonalizm, mała firma sama uczy się wszystkiego od początku.
W trakcie wykładu prelegent rozdał test Mereditha Belbina, aby każdy mógł się przekonać w jakim zespole by się odnalazł i jaką rolę w nim odegrał.

Podsumowując korporacja jest jak wielki stabilny statek, którego załoga jest stała i otrzymuje za to spore bonifikaty, statek matka zapewnia rozwój i stabilizację, jest też matką wymagającą i trzeba wiedzieć gdzie postawić sobie granice. Mała firma jest jak macocha, na której miłość trzeba bardzo zapracować, często upadają, jest duża rotacja personelu, ale jeśli odniesiemy sukces jest on podpisany naszym nazwiskiem i możemy czerpać z niego bierny zysk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight + twenty =

 
Jesteśmy na:

Polub nas!Masz sugestię? Daj znać!

Odwiedziło nas:
osób
Dziękujemy!

Kontakt

Fundacja Kształcenia Ustawicznego PERITIA
ul. Artura Grottgera 16/1
60-758 Poznań

KRS: 0000352885

Tel. +48 502 623 505
Email: biuro@fundacjaperitia.pl
  • Facebook
  • GoldenLine