24.04.2013 Cytrynarium Politechnika Poznańska – Podsumowanie

25 kwietnia 2013 by Fundacja Peritia / / 0 Comments

Zaczęliśmy o czasie w nowym Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Na początku Paulina Czubak, koordynatorka projektu, i Jakub Bąbol, koordynator na Politechnice Poznańskiej, powitali gości i naszych prelegentów. Jako pierwszy wystąpił Michał Czekalski z Internetowego Kantoru.Opowiedział nam o początku swojego biznesu, w który nikt poza nim i jego partnerem nie wierzył.Ważny jest zespół i współpraca w zespole. Bycie człowiekiem orkiestrą może być zgubne. Każdy powinien zajmować się tym na czym się najlepiej zna, mieć jasno określone zadanie. Nie istnieją rozwiązania uniwersalne, należy „robić swoją robotę najlepiej jak się umie”. W młodych biznesach trzeba wierzyć w siebie i realizować swoje pomysły. Dążyć powinno się dążyć nie do pozyskania tylko do wzrostu wartości firmy.

Jako kolejny zabrał głos Romuald Fabisiak z funduszu Powierniczego JEREMIE. Studia to czas gdy należy się rozwijać, pytać, szukać możliwości. Rozpoczynając działalność gospodarczą trudno pozyskać finansowanie. Banki niechętnie udzielają pożyczek młodym firmom, a żeby otworzyć firmę potrzeba ok 100 000 zł. Od tego jest inicjatywa JEREMIE. Wspomaga młodych przedsiębiorców. Mających utrudnienia w finansowaniu. Pożyczki z JEREMIE można przeznaczyć na prawie każdy cel.

rafal varicoO zakładaniu własnej firmy opowiedział politechniczanom Rafał Łożyński właściciel firmy Varico. Prelegent zaczął od podjęcia dialogu ze studentami odnośnie planów założenia przez nich firmy. Wielu studentów boi się założyć własny biznes ze względu na ryzyko, a pokonać konkurencję można nawet prostymi rzeczami jak jakością obsługi klienta, która jest bardzo ważna przy usługach. W momencie założenia firmy ważne są kompetencje, które redukują ryzyko. Każda firma musi dbać by stać na dwóch nogach czyli by w razie utraty jednej kluczowej osoby firma jest w stanie sobie poradzić. Prelegent zapraszał do proaktywnej postawy, bo więcej można wskórać zakładając własną firmę niż pracując u kogoś, co również jest obciążone dużym ryzykiem.

Kamil Nawrocki i Bogdan Fabiański z Emtel System opowiedzieli o łączeniu kariery naukowej i zawodowej oraz o pomyśle na własną działalność. Na uniwersytetach łatwo się przebić, można publikować, od początku pracuje się samodzielne, więc praktycznie nie ma ograniczeń. Bogdan opowiedział o swoim rozwoju naukowym i o projektach, nad którymi pracuje. Studenci politechniki byli bardzo zainteresowani technicznymi szczegółami projektów, w który jest zaangażowany. Pomysł jest jedną z najistotniejszych czynników przy zakładaniu firmy. Musimy znaleźć coś na co będzie zapotrzebowanie i by wyglądało atrakcyjnie. Trzeba rozważyć, że konkurencja jest ogromna. Najważniejsze to być w czymś dobrym i rozwijać swoje talenty.

marcin fejferW świecie start upów ważne jest co jest trendy. Firmy finansujące start upy chcą cały czas nowych rzeczy, zwracają dużą uwagę na to jaka panuje moda. O tym wszystkim opowiedział nam Marcin Fejfer z Speedup Group.

Ostatni prelegent Zygmunt Kopacz poznał wszystkich obecnych na sali z imienia. Platforma transakcyjna Open Nexus jest bardzo innowacyjna, zyskuje coraz więcej klientów różnej wielkości i różnych branż. Każda firma chce wydawać efektywnie pieniądze i nie przepłacać. Szczęście nie sprzyja najlepszym, jak mówił Balcerowicz, ale najaktywniejszym. Będąc bardzo zdeterminowanym zwiększa się szansa powodzenia. Czas na założenie biznesu jest w dwóch momentach, przed narodzinami pierwszego dziecka, potem po 40stce. Sukces to 10% pomysłu i 90% realizacji.

Na zakończenie koordynatorzy podziękowali przybyłym studentom i prelegentom. Do zobaczenia jesienią Politechniko na kolejne Cytrynarium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − 14 =

 
Jesteśmy na:

Polub nas!



Masz sugestię? Daj znać!

Odwiedziło nas:
osób
Dziękujemy!

Kontakt

Fundacja Kształcenia Ustawicznego PERITIA
ul. Artura Grottgera 16/1
60-758 Poznań

KRS: 0000352885

Tel. +48 502 623 505
Email: biuro@fundacjaperitia.pl
  • Facebook
  • GoldenLine