29.08.2013 – Cytrynarium oczami nastolatka

29 sierpnia 2013 by Fundacja Peritia / / 0 Comments

W minionej, wiosennej edycji WPiK.pl jedno z Cytrynariów zostało zorganizowane również dla młodzieży w wieku licealnym. Chcieliśmy pokazać że mając dopiero naście lat, można już poważnie myśleć o przedsiębiorczości i o pomyśle na własny biznes – kilku naszych przedsiębiorców zaczynało już w tak młodym wieku. Jak nastolatkom podobało się spotkanie z prawdziwymi biznesmenami? Przeczytajcie sami relację jednego z nastoletnich uczestników.

„Cytrynarium oczami nastolatka”

Na świecie istnieje wiele osób, które mają nieodkryte pasje i zainteresowania. Uczestnicząc w „Cytrynarium” w ramach programu „Wielkopolska Przedsiębiorcza i Kreatywna”, można zrozumieć wiele zagadnień, które dla zwykłego nastolatka są obce. Ja, jako uczeń technikum ekonomicznego w trakcie spotkania zdobyłem inspirującą wiedzę. Owa inspiracja polega na tym, iż osoby niewiele starsze ode mnie osiągnęły sukces, dzięki pomysłowi i zaangażowaniu. Takich osiągnięć może być więcej. Wszystko zależy od stopnia ambicji i zdeterminowania.

Na początku powinniśmy zadać sobie pytanie, „co chcemy w życiu robić”? Jeśli odnajdziemy tę myśl, zacznijmy to robić. Fakt jest taki, że nie możemy realizować naszej pasji dla pieniędzy. To jest zgubne. Prelegenci, którzy odnieśli sukces powtarzali za każdym razem, „jeśli robisz coś dla pieniędzy, nigdy nie uda Ci się odnieść sukcesu”.
Zaczynamy w tym momencie szukać pomysłu tak jak Patryk Strzelewicz, założyciel firmy Q-workshop. Istota geniuszu polegała na tym, że Patryk pewnego dnia został zaproszony na rozgrywki w gry typu RPG. Jak na razie nic nadzwyczajnego. Normalna sytuacja. Jednak po kilku grach zapytał się znajomych. Słuchajcie… Nie macie jakiś ciekawszych kości? Takich innych niż biało-czarne sześciany? Niestety nie mieli. I w tym momencie narodził się pomysł stworzenia „czegoś”, co odmieniłoby kulturę rozgrywek w gry typu RPG. Nie minęło wiele czasu, kiedy to Patryk zaczął tworzyć. Wymyślił oryginalne i zjawiskowe kości do gier RPG. Odniósł Sukces! Obecnie kości Q-workshopu są sprzedawane na całym świecie a produkowane są w 100% w Polsce w rodzimej miejscowości Gizałki. Patryk oprócz tradycyjnych kości jest pomysłodawcą DICE+. Jest to produkt będący jednocześnie kością do gry oraz kontrolerem. Produkt zjawiskowy, ponieważ posiada cechy dawnych plansz do gry, które łączyły ludzi.

Tworzenie nowych idei ma to do siebie, że wynalazca jednocześnie będąc dumny ze swojego wynalazku odnosi sukces i uznanie wśród nabywców. Zrozumiałem to dopiero uczestnicząc w Cytrynarium. Takie spotkanie daje wiele możliwości chociażby takich, że każdy może podejść do inwestora, przedsiębiorcy, przywitać się przedstawić i zamienić zdanie typu: Słuchaj… Twoja technologia zaimponowała mi. Na pewno polecę ją znajomym. Tradycyjne spotkania nie oferują takich możliwości.

Cytrynarium można porównać do ważnej lekcji życiowej. Osoby wypowiadające się w roli inwestora czy też przedsiębiorcy, szukały „odskoczni” od życia codziennego. Biznes widziany oczyma nastolatka w XXI w. wygląda tak: młoda osoba kończy szkołę średnią, dostaje się na wymarzone studia. Uczy się bardzo dobrze. Z wyróżnieniem kończy szkołę wyższą. Znajduje pracę, dobrze płatną. Zaczyna myśleć o przyszłości. Poznaje ukochaną osobę zakładają rodzinę… Tak w większości przypadków to wygląda. Popadają w tzw. wyścig szczurów. Stają się coraz lepsi, dokształcają, jednak często kosztem pasji. Wykładowcy na Cytrynarium byli zgodni z tym twierdzeniem. Nie można pracować tylko i wyłącznie dla pieniędzy. To, że osiągnęli swój cel w życiu sprawiła pasja i kreatywność.

Podsumowując twierdzenie, że obecna „młodzież” nie ma pasji i ambicji jest błędne. Gdyby tak było nie napisałbym tego artykułu. Cytrynarium, jako wydarzenie mające na celu kształcenie i zapoznanie nas z osobami sukcesu, jest jak najbardziej pozytywnym EVENTEM. Ja wraz z moimi kolegami i koleżankami dziękujemy Fundacji PERITIA za zorganizowanie takiego wydarzenia i mamy nadzieję, że Cytrynarium dojrzeje do takiego okresu, kiedy to będzie rozpoznawane wszędzie tak jak „WOODSTOCK”.

Dziękujemy! 

Konrad Nowacki

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie

   

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × two =

 
Jesteśmy na:

Polub nas!Masz sugestię? Daj znać!

Odwiedziło nas:
osób
Dziękujemy!

Kontakt

Fundacja Kształcenia Ustawicznego PERITIA
ul. Artura Grottgera 16/1
60-758 Poznań

KRS: 0000352885

Tel. +48 502 623 505
Email: biuro@fundacjaperitia.pl
  • Facebook
  • GoldenLine